Polacy zdecydowanie są narodem mięsożerców. Dla większości z nas obiad bez kawałka mięsiwa to po prostu nie obiad, bo nie potrafimy się nim najeść i często uznajemy go za posiłek nie do końca wartościowy. Nikt nie zabrania nam jedzenia mięsa, ale dobrze by jednak było, gdybyśmy nauczyli się je przyrządzać, bo niestety często robimy to w sposób nieprawidłowy, nawet jeśli wydaje się nam, że mamy naturalny talent do gotowania. Szczególnie problematyczne bywa pieczenie mięsa. Wymaga ono od nas dużej precyzji oraz ogólnej znajomości tematu. Samo włożenie sztuki mięsa do rozgrzanego piekarnika na pewno nie wystarczy do przygotowania wspaniałego dania. W kuchni trzeba jednak myśleć. Tylko wtedy da się w niej wyczarować prawdziwe smakołyki.
Typ mięsa ma znaczenie
Nawet przy posiadaniu doskonałych umiejętności kulinarnych i przy zastosowaniu idealnej techniki pieczenia efekt kucharzenia nie będzie wcale zachwycający, jeżeli wybierzemy taką sztukę mięsa, której nawet nie powinno się piec. W żadnym wypadku nie korzystajmy tutaj z dobrodziejstw hipermarketów. Oczywiście robienie zakupów w takich sklepach jest szybkie i wygodne, ale niestety nie umożliwia nam ono pozyskania wartościowego i jakościowego mięsa, a raczej coś naszprycowanego antybiotykami i konserwantami, co to mięso ma jedynie przypominać. Znajdźmy swojego dobrego rzeźnika. Nie bójmy się zapłacić za dobre mięso więcej niż pięćdziesiąt złotych. W porządnym sklepie mięsnym możemy od razu powiedzieć o tym, że chcemy zabrać się za pieczenie mięsa, aby otrzymać w propozycji przynajmniej kilka różnych gatunków wieprzowiny lub wołowiny, które świetnie się do tego celu nadadzą.
Jak piec mięso?
Przejdźmy teraz do omówienia podstawowych i dość ogólnych zasad związanych właśnie z pieczeniem mięsa. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by każdy taki mięsny kawałek dobrze zamarynować i utrzymać go w tej marynacie najlepiej przez kilka godzin. Tutaj sami możemy wybrać najlepsze dla siebie opcje. Nie trzymajmy się jednak zbyt kurczowo jednej ulubionej marynaty, a starajmy się kombinować z dodatkami dobieranymi do mięsa i raz oblejmy je piwem, a innym razem winem czy po prostu sosem wykonanym z musztardy. Przyprawy też oczywiście robią dużą robotę. Kombinujmy z nimi i starajmy się je mieszać, by za każdym razem mięso miało nieco inny smak. Gotowe mieszanki też są w porządku, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy jeszcze zbyt dużego doświadczenia w gotowaniu. Sprawdzajmy jednak ich skład. Teraz takie mieszanki przypraw nie muszą wcale zawierać żadnych zbędnych substancji.
Bardzo ważne jest też to, aby przed umieszczeniem mięsa w piekarniku wstępnie je obrobić. Jak piec mięso? Przede wszystkim trzeba najpierw zadbać o zamknięcie jego porów, w tym celu delikatnie podsmażając je na mocno rozgrzanej patelni. Tylko go nie przesmażmy! Chodzi tu wyłącznie o to, by obrobić mięso od zewnątrz, a by w środku wciąż pozostało ono surowe. Ten manewr sprawi, że podczas pieczenia z mięsa nie będą uciekać jego naturalne soki, które często decydują o końcowym smaku pieczeni i o tym, czy jest ona soczysta.
A w jakiej temperaturze piec takie mięso? Na jakie parametry ustawić piekarnik, by było ono najsmaczniejsze? Tutaj zwykle nie ma jednej uniwersalnej rady, bo jednak ta sama temperatura w różnych piekarnikach może dawać zupełnie inny efekt. Na początek możemy wypróbować wartość stu osiemdziesięciu stopni C. Pieczmy mięso tak długo, aż w końcu nabierze wspaniałego koloru. Z czasem na pewno nauczymy się osiągać idealny efekt. Pieczenie mięsa wymaga jednak sporej wprawy.
Wypróbowałam techniki zamykania porów przed pieczeniem i mięso wychodzi przepysznie!